Mediální tvorba

Kamera, klapka a jedem! Láká tě svět filmové a televizní tvorby? Pak je tenhle obor stvořen právě pro tebe. Při studiu si v našem profesionálně vybaveném ateliéru vyzkoušíš vše, co vznik audiovizuálního díla obnáší – režii, scenáristiku, produkci, střih, kameru i zvuk. A co pak? Najdi si místo u filmu, začni dělat na sebe nebo pokračuj ve studiu filmových oborů na vysoké.

U nás se teoreticky i prakticky připravíš na běžnou praxi v oblasti televizní, filmové a reklamní tvorby. V průběhu studia získáš znalosti ve všech hlavních oblastech tvorby audiovizuálních děl: produkci, režii, scenáristice, kameře, střihu a zvuku.

Během čtyř let si vyzkoušíš každou z profesí a osvojíš si základní tvůrčí principy výroby animace, reportáže, hraného filmu, sekvenčně snímaného pořadu, dokumentárního filmu, reklamy a produktového videa. Teoretické znalosti pak uplatníš v praktických cvičeních v ateliérové výuce. Práci si vyzkoušíš jak ve štábech, tak samostatně. V obou případech ti zázemím bude náš filmový ateliér a bohaté moderní technologické vybavení školy.

Jak to chodí v praxi se dozvíš nejen od učitelů, kteří ve světě filmu aktivně pracují, ale taky skrz přednášky špičkových odborníků a praktické workshopy doplňující běžný rámec výuky (například workshop práce s hercem).

Praktická výuka je spojena s praxí, takže si budeš moct vyzkoušet, jak obstojíš na trhu práce při zakázkové výrobě audiovizuálních děl pro reálné klienty.

Příklady oborových předmětů

  • Ateliér fotografie
  • Zvuk AVD
  • Střih AVD
  • Ateliér výroby: film, reklama, videoklip
  • Kamerová cvičení
  • Dějiny výtvarné kultury
  • Základy produkce a producentství
  • Triková tvorba
  • Režie a scenáristika
Práce ve štábech je běžnou součástí výuky. Nezůstává ale jen u cvičení, vše si můžeš vyzkoušet i v praxi při natáčení skutečných hraných filmů. V poslední době se žáci zúčastnili natáčení nového snímku Bohdana Slámy Krajina ve stínu nebo pohádky Petra Kubíka Princezna zakletá v čase. Pracují i na vlastních projektech – student 3. ročníku zaměření Mediální tvorba získal v soutěži Zlín Film Festivalu grant na natočení vlastního filmu.

Studenti se vzdělávají nejen v teorii a technologii oboru. Pro rozvoj umělecké osobnosti je nezbytná znalost filmové historie od vzniku kinematografie po současný film, stejně tak znalost dějin výtvarného umění. Absolvent zaměření Mediální tvorba je připravený k vysokoškolskému studiu v daném oboru a zároveň je ihned uplatnitelný v praxi zejména v asistentských štábových profesích, ale i jako samostatný tvůrce krátkých audiovizuálních děl.